Jak bezpiecznie podróżować autostopem? – 6 głównych zasad

Wakacje to najlepszy czas, by ruszyć w podróż. Wśród wielu dostępnych środków transportu autostop to nadal niezbyt popularna forma przemieszczania.

Główne zasady podróżowania autostopem

Wiąże się z nią wiele mrożących krew w żyłach historii o napadach, rabunkach i tym podobnych. Jednak, pomimo powszechnego przekonania, że takie podróżowanie jest niebezpieczne, warto spróbować autostopu. Przemierzając drogę w ten sposób można spotkać ciekawych ludzi i poznać interesujące historie. Jak przygotować się do podróży autostopem tak, by była bezpieczna?

  1. Staraj się podróżować z osobą towarzyszącą – podróżując z kimś będziesz mieć możliwość zdrzemnąć się w samochodzie, podczas kiedy druga osoba będzie pilnowała bagaży i drogi. Poza tym, we dwójkę zawsze raźniej!
  2. Pilnuj swoich rzeczy – plecak i torbę zawsze trzymaj przy sobie, na tyle blisko, by w razie konieczności móc łatwo po nie sięgnąć. Unikaj wrzucania rzeczy do bagażnika. Przed opuszczeniem auta sprawdź kilkukrotnie, czy masz ze sobą wszystkie rzeczy. Przy wysiadaniu trzymaj się również zasady „najpierw bagaż, potem ja”. Pozwoli Ci to uniknąć sytuacji, kiedy kierowca odjedzie z Twoim plecakiem, a Ty zostaniesz na poboczu bez niczego.
  3. Unikaj zabierania w podróż cennych rzeczy – innymi słowy: nie kuś złodzieja. Staraj się nie obnosić z drogim telefonem czy innymi gadżetami, które mogą przyciągnąć wzrok potencjalnego złodziejaszka.
  4. Jeśli coś wzbudza Twoje podejrzenia nie wsiadaj do samochodu – jeśli cokolwiek powoduje, że masz przeczucie aby nie wsiadać do samochodu, który właśnie się obok Ciebie zatrzymał, nie rób tego. Zaufaj swojej intuicji. Lepiej poczekać na następna okazję, niż narazić się na jakiekolwiek niebezpieczeństwo.
  5. Dbaj o swoja bezpieczeństwo – kup gaz pieprzowy i trzymaj go zawsze pod ręką. Lepiej być przygotowanym na niespodziewany obrót wydarzeń.
  6. Pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze – staraj się łapać stopa w bezpiecznych miejscach. Unikaj dróg szybkiego ruchu i autostrad, gdzie samochody jadą z dużą prędkością. Wybieraj ulice i tereny wśród ludzi i domów. Zadbaj o założenie odblasków, by być widocznym dla kierowców również po zmierzchu.

Podróż autostopem może być niezwykłym przeżyciem, jednak pamiętaj – najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Powyższe zasady pomogą Ci dotrzeć do celu bez problemów i w spokoju. Szerokiej drogi!

One thought on “Jak bezpiecznie podróżować autostopem? – 6 głównych zasad

Dodaj komentarz