W krajach położonych nad morzem śródziemnym i Adriatykiem nie brakuje pasm górskich. Warto je eksplorować z kilku powodów. Po pierwsze, są to naturalne krajobrazy i tereny rzadziej uczęszczane przez turystów.
Większość podróżnych zatrzymuje się w nadmorskich kurortach, a góry basenu morza śródziemnego i Adriatyku pozostają bezludne. To prawdziwa gratka dla miłośników dzikiej przyrody i oryginalnych krajobrazów.
Ścieżka 7 wodospadów w Chorwacji i góry Istrii
Chorwację warto odwiedzić także poza sezonem turystycznym. Przez cały rok można przejść ścieżkę 7 wodospadów na półwyspie Istria, położonym między Włochami a Słowenią. Jest to pętla turystyczna o długości ok. 15 kilometrów. Prowadzi przez dzikie, górskie kaniony i dostarcza wspaniałych wrażeń. Również wielbiciele wspinaczki w okolicach ścieżki znajdą skałki wapienne przystosowane do wspinaczki.
Na granicy Chorwacji i Słowenii znajdują się Góry Dynarskie. To doskonałe miejsce do trekkingu. Najwyższy szczyt (Veliki Risnjak) po stronie Chorwackiej mierzy 1528 m n.p.m., natomiast w Słowenii leży Veliki Śnieżnik o wysokości 1796 m n.p.m. Góry Istrii objęte są ochroną, np. Park krajobrazowy Uczka z widokiem na morze lub Park narodowy Risnjak.
Górskie wędrówki po włoskich pasmach
We Włoszech na miłośników gór czekają zarówno Alpy tak uwielbiane przez narciarzy, jak i oryginalne tereny przyrodnicze. Warto udać się na Sycylię na stok Etny lub na Sardynię ze znacznie niższym szczytem Punta La Marmora, z którego rozciąga się imponujący widok na całą wyspę i otaczające ją morze. Wezuwiusz leżący na lądzie, nad Zatoką Neapolitańską pozwala na zajrzenie w głąb krateru, jaki pozostał po ostatnim wybuchu. Wulkaniczne szczyty we Włoszech dostarczają wspaniałych wrażeń podróżnikom.